Haber

AİHM: Türkiye’nin Uluslararası Af Örgütü’ne verdiği ceza hak ihlalidir

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin Uluslararası Af Örgütü’ne 15 yıl önce verdiği cezaya ilişkin kararını açıkladı. AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 6. maddesindeki ‘adil ve ilişkisel yargılanma hakkı’ ile 11’inci maddesindeki ‘örgütlenme özgürlüğü’nün ihlal edildiğine karar verdi.

2006-2007 yıllarında Af Örgütü Türkiye Şubesi ve Şube Yönetim Kurulu Başkanı olan Prof. Diğer ülkelerden gelen fonlar. 2009 yılında yapılan başvuruyu karara bağlayan mahkeme, verilen cezanın hak ihlali olduğuna karar verdi.

‘YURTİÇİ HUKUKİ İŞLEMLERİN AYRINTILI AÇIKLAMASI VE SEBEBİ YOKTUR’

Korkut, 2006 ve 2007 yıllarında mali faaliyetlerini bildirmediği gerekçesiyle 2008 yılında kesilen yaklaşık 5 bin 283 avroluk para cezasına itirazında bu fonların Af Örgütü genel merkezinden Türkiye şubesine gönderildiğini belirtti. reddedildi.

AİHM bugünkü kararında, iç hukuktaki süreçlerin ve mahkeme kararlarının ayrıntılı açıklama ve ilişkiden yoksun olduğunu belirtti. AİHM, AİHM’de güvence altına alınan ‘adil ve ilişkisel yargılanma hakkı’ ile ‘örgütlenme özgürlüğü’nün ihlal edildiğine karar verdi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu