Ekonomi

Otomotiv devinden 1,6 milyar dolarlık geri alım planı

Stellantis NV, güçlü fiyatlar, yüksek marjlı otomotiv satışları ve olumlu kur etkileri nedeniyle rekor mali sonuçlar açıkladıktan sonra 1,5 milyar avroya (1,6 milyar $) kadar hisse geri alım programı açıkladı.

Jeep SUV ve Peugeot otomobilleri üreten şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Mercedes-Benz AG ve BMW AG’nin benzer saldırılarının ardından geri alımların yıl sonuna kadar yapılacağını söyledi.

Öte yandan Stellantis, şirketin girdi kıtlığı ve lojistik zorluklarla boğuşmasına rağmen bir yıl daha çift haneli gelir beklediğini söyledi.

Geciken teslimatları karşılamaya çalışan otomotiv üreticileri, sorunu ağırlaştıran lojistik sorunların yanı sıra gerekli girdileri temin etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kamyon sürücüleri ve raylı sistemdeki sorunlar binlerce aracın Stellantis’in Sochaux’daki fabrikasında kalmasına neden olurken, Volkswagen satılamayan araçların birikmeye neden olduğunu bildirdi.

Teslimat ve tedarik sorunları, yavaşlayan küresel ekonomide bir tampon görevi görecek

Üreticiler, zaten uzun olan sipariş listesinin, arabaları alıcılarına ulaştırmadaki zorluklarla birlikte, yavaşlayan küresel ekonomiye karşı bir tampon görevi göreceğini takdir ediyor.

Tesla ve Ford Motor gibi firmaların elektrikli araçlarında yaptığı indirimler önümüzdeki aylar için iyiye işaret olmasa da Stellantis’in rakibi Renault, bu ay model teklifini gözden geçirdikten sonra getirilerinde artış beklediğini söyledi.

2022 için beklentilerin üzerinde yüzde 13 kar marjı bildiren Stellantis, Avrupa dahil tüm bölgelerin büyüdüğünü ve rekor karlılık elde ettiğini bildirdi. Ancak yılın ikinci yarısındaki rekolteler, tedarik zincirindeki sorunlar nedeniyle ilk yarısına göre düştü.

Fiat, Chrysler ve PSA Group’un birleşmesinden oluşan otomotiv devi, hisse başına 1,34 euro temettü ödeyecek. Bu rakam bir önceki yıl 1,04 euro idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu