Haber

Final mitinginde gençlerden mesaj: Ben doğarken geldiniz ilk oyumla gideceksiniz

Ceren Bayar – Serkan Alan

ANKARA – Millet İttifakı’nın son mitingi on binlerce kişinin katılımıyla Ankara Tandoğan Meydanı’nda gerçekleştirildi. İttifakın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, bir yıl süren iniş çıkışların ardından tüm seçmenlerden söz aldı: Türkiye’nin kaderini birlikte değiştirelim.

ANKARAY KİRALIK YOLCU DOLU

Konuşmalar 18.30’da başlayacak ve alan 15.00 itibariyle dolmaya başladı. Tandoğan Meydanı’na gelen ANKARAY hattında mitinge gidenler nedeniyle yer olmadığı için yüzlerce kişi Kızılay’dan Tandoğan’a yürüdü. Metroya binip yolda yürüyenlerin ortak gündemi seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin iddialar oldu. Seçim ilk tıpta biter diyenlerin yanı sıra temkinli yaklaşıp “ikinci turda zor mu olur” diyenler de oldu.

‘ÇIKIŞTA SARAYIN IŞIKLARINI SÖNDÜR’

Millet İttifakı’nın Ankara’daki mitingine katılanların yaş ortalaması, geçmiş seçim dönemlerinde mitinglere katılanlardan farklıydı. Gençlerin sayısının oldukça fazla olduğu final mitinginde bu durum pankartlara da yansıdı. “Ben doğarken geldin, ilk oyumla gideceksin” pankartı en çarpıcı ifade olurken, “Giderken sarayın ışıklarını söndür”, “Güle güle teokrat, hoşgeldin demokrat”, “Bu seçim” herşey bu değil, birinci turda bitiririz” ve “Söke’de değil, birlikte kazanacağız, birlikte kazanacağız.” ” pankartları da ilgi odağı oldu.

YENİ NESİL KİRALIK

Alanı erken dolduranları, son döneme damgasını vuran müziği çalan bir DJ ve farklı tarzıyla dikkat çeken ‘Ersin Show’ lakaplı bir sunucu karşıladı. Konuşmacılar kürsüye çıkana kadar katılımcılar hep birlikte bayrakları indirip kaldırarak ve ıslık çalarak mitingi görsel bir şölene dönüştürdüler. Ekrem İmamoğlu’nun Rize mitinginde de benzer bir performans sergileyen Ersin, katılımcılarının katkılarıyla hazırladığı bu görsel şovu ‘yeni nesil miting’ olarak tanımladı. Dakikalarca Millet İttifakı’nın kampanyasıyla özdeşleşen kalp işaretini yapan on binlerce kişi, müziğe hep ahenk içinde eşlik etti.


TEK SESTE ON BİNLER: ‘HİÇBİR SÖZLEŞMEZ, HAYALLER SANA YAKIŞIR’

Her yaştan Ankaralının tekno müzik ritimleri ve dansları “yeni nesil ralli”ye damgasını vururken, son dönemin meşhur müzikleri de mitinge ‘yeni nesil’ unvanını hak ettirdi. Tarkan, Duman, Manuş Baba ve Sefo’nun bestelerinin seslendirildiği mitingde gençlerin en içten eşlik ettiği müziğe pop sanatçısı Simge’nin “Aşkın Olayım” şarkısı eşlik etti. Müziğin sözlerinde yer alan “Biliyorsun, zayıfsın” sözleri, katılımcıların kafasında “Muharrem İnce’ye mi gönderme var?” sorusunu gündeme getirse de, bu müziğin daha önceki mitinglerde de çalındığı belirtildi. .

ALTI İL LİDERİNDEN SELFİE

Konuşmalar öncesinde tüm Ankara milletvekili adayları tek tek sahneye çağrılırken, adaylar da Ankaralıları elleri ve yürekleriyle selamladı. Dikkat çeken görüntülerden biri de sahneye davet edilen ve belki de en çok mesai harcayan 6 siyasi partinin Ankara ili liderlerinin birlikte selfie çekmesi oldu.

Miting Alanında Kaygı

Millet İttifakı Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, suikast istihbaratı nedeniyle Samsun’daki mitinge çelik yelekle katıldı. İki arama noktasından geçilerek girilen Ankara’daki miting alanında Kılıçdaroğlu’nun sahneye çıktığı sırada savunucularının eylemlerinde de “rahatsızlık” görüldü. Daha önceki mitinglerde Kılıçdaroğlu’na biraz daha uzak duran korucular, olası bir tehdide karşı bu kez daha yakın durarak önlem aldı.

MESAİ SAATLERİ SONUNDA KALABALIK ARTIŞI

Rallinin başlama saati, “Memur Şehri” olarak bilinen Ankara’da mesai saatlerinin bitimine denk geldi. Sabahın erken saatlerinde dolan Tandoğan Meydanı’nda alana açılan ara sokaklarda mitingi binlerce kişi izledi. Saatlerce liderleri bekleyenlerin coşkusu ‘Mansur Yavaş’ isminin açıklanmasının ardından arttı.

ANILAN YAVAŞ İNCE

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve başkan yardımcısı adayı Mansur Yavaş, eşi Nursen Yavaş ve torunu Mansur Kemal ile birlikte sahne aldı. Konuşmasına “Ankara sizinle gurur duyuyor” sloganlarıyla başlayan Mansur Yavaş, eski belediye yönetimini eleştirerek yeni dönemde ihalelerin şeffaf olduğunu anlattı.

Sözleri sık sık “Ankara seninle gurur duyuyor” sloganıyla kesintiye uğrayan Yavaş, cumhurbaşkanı adaylığından çekilen Muharrem İnce’yi hatırlatan isim oldu. Slow, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nun montaj görüntülerini yayınladığında geçmiş yıllarda özel hayata ait görüntüleri yapan ‘zihniyetin’ aynen böyle olduğunu söyledi.

BABACAN’IN SORULARINA EN İYİ CEVAP: BARIŞ

Yavaş’ın ardından eşi İdeal Zeynep Babacan ile birlikte kürsüye çıkan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Millet İttifakı’nın “yükselen ruhu” hakkında konuştu. “Hazırız ve gelecek Pazar desteğinizi dört gözle bekliyoruz. Babacan Pazar günü “Sıradan bir seçim değil, referandum” dedi. Pek çok soruyla gündeme gelenlere de konuşmasında yer verdi. “Ankara kararını çoktan verdi” diyen Babacan’a en güçlü yanıt “barış” oldu.

AKŞENER’DEN KILIÇDAROĞLU’YU OYLARINA ÇAĞRI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 1993 yılında Şırnak gazisi olan parti kurucusu Hüseyin Özlük ile birlikte sahne aldı. KUZEY Partisi seçmenlerine Kılıçdaroğlu’na tam destek davetinde bulunan Akşener’in, “Meral’e 1 oy, 1 oy Meral’e 1 oy. Kemal’e oy verin’ sözleri sahadaki coşkuyu artırdı.

KARAMOLLAOĞLU’NUN DİLEĞİNE YÜKSEK SES ‘AMİN’ CEVAPLARI

Mitinge katılanlara “Selamunaleyküm” diyerek seslenmeye başlayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na binlerce kişi “Aleykümselam” yanıtını verdi. “Yaşanabilir bir Türkiye istiyoruz” sözlerini kullanan Karamollaoğlu’nun hükümete yönelik eleştirileri mitinge katılanlar tarafından alkışlandı.

“Bu ülkeyi ayağa kaldıracağız” diyen Karamollaoğlu, “Patlama yapmamız lazım. Yarım yamalak değil. Pazar akşamı Türkiye’yi herkesle birlikte yöneteceğimizi biliyoruz” dedi. Sözlerini “Allah yar ve yardımcımız olsun” sözleriyle tamamlayan Karamollaoğlu’na miting alanından yüksek sesle “Amin” yanıtı verildi.

İMAMOĞLU’NA YOĞUN DİKKAT: CEKETİNİ ÇIKARIN

Eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte kürsüye çıkan cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu’nun “Mansur Başkanımın evi ne güzelmiş, düğün gibi” sözleri mitingdeki kalabalığın coşkusunu artırdı. “Ekrem Başkan” sloganlarıyla karşılanan İmamoğlu’nun “Cumhuriyet Bayramı’nı burada kutlayacağız. Pazar günü demokrasi bayramını kutlayacağız” sözleri büyük alkış aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin tekrarlanmasının ardından ceketini çıkarıp gömleğinin kollarını sıvama görüntüsüyle anılan İmamoğlu, Ankara mitinginde ‘ceketini çıkar’ talebi aldı. Bu davet üzerine ceketini çıkarıp gömleğinin kollarını sıvayan İmamoğlu’nun bu anlarını binlerce kişi kaydetti.

Daha önceki mitinglerinde “Aramızda” diyerek “Biz kazanıyoruz” argümanını kullanan İmamoğlu, bu kez Ankara’da “Herkese anlatın. Biz kazanıyoruz. Halk kazanıyor. Geleceğimizi, ülkemizi, devletimizi kazanıyoruz. , cumhuriyetimiz.”

UYSAL KONUŞMASINA ŞİİRLE BAŞLADI

İmamoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Saraylar, saltanatlar yıkılır, kan susar, zulüm bir gün biter. Menekşelerin açtığı, leylakların güldüğü üstümüzde Adnan Yücel’in “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Kadar” şiirini okudu. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olacağını ifade eden Uysal, “Yakında güzel yarınları aydınlatacağız. Yolumuz açık olsun, hepinizi Allah’a emanet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.


DAVUTOĞLU ANILARI ERDOĞAN: BRE GAFİLLER

“Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı” sözleriyle kürsüye davet edilen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile katılımcıları selamladı. Konuşmasına “13. Cumhurbaşkanı adayımız değil, 13. Cumhurbaşkanımız Kılıçdaroğlu” sözleriyle başlayan Davutoğlu, hükümeti eleştirdi. Erdoğan, Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli’nin isimlerini anan Davutoğlu, “Size Ankara’dan sesleniyorum gafiller” dedi. Konuşmasında rahatsızlanan vatandaşlar için sağlık görevlilerini uyaran Davutoğlu’nun doktor olan eşine “Sen gel müdahale et Sare” demesi yüzleri güldürdü. Davutoğlu’nun konuşması öncesi liderlerin sağlık sorunu olanlar için ambulans daveti Davutoğlu’nun konuşmasının ardından da devam etti.

KILIÇDAROĞLU YAĞMUR ALTINDA KONUŞTU

Sağanak yağışın başlamasıyla birlikte Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte sahne aldı. Konuşmasına “Hazır mısınız, değişime hazır mısınız” sözleriyle başlayan Kılıçdaroğlu, değişimin gençlerin ve kadınların desteğiyle gerçekleşeceğini söyledi. Yağmur altında konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu’nun sözlerine “Dede Kemal” sloganları eşlik etti.

“’Sandığa giderim ama çalınırsa’ demeyin. Bir buçuk yıldır sandık güvenliği için çalışıyoruz.” Kılıçdaroğlu’nun eski Ülkü Ocakları lideri Sinan Ateş’i öldürenleri mahkemeye çıkaracağına dair sözleri yoğun alkış aldı. Çankaya Köşkü’nde sarayı kullanmayacağını ve cumhurbaşkanı olarak görev yapacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeye barış getireceğim, bu ülkeye barış getireceğim. Allah nasip ederse Kızılay’dan birlikte Çankaya Köşkü’ne gideceğim” dedi. Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında şiddetli yağmura rağmen onbinlerce kişi alanı terk etmedi.

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in mitingde fotoğrafını gördükten sonra Ecevit’in “Zalim ve mazlum insanca adil bir düzen değildir” sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, Nazım Hikmet’in sözlerinin ardından “Hırsızlara, çetelere yer yok” dedi. Bu ülkedeki beş uyuşturucu baronunun kökünü kazıyacağım.” konuştu.

KIRALAMA YAĞMURLU YAĞMUR ALTINDAKİ OYUN HAVASINDAN TAMAMLANDI

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye çıkan tüm başkanlar yağmur altında ortak fotoğraf çektirdi. Liderlerin kürsüyü terk ederek sahneyi terk etmesi ve rallinin tamamlanması beklenirken, Ankara ile özdeşleşen oyun atmosferi duyuldu. Çalan havaya eşlik eden binlerce kişi alanı terk etti.

Tandoğan Meydanı’ndan yağmur altında yürüyenler, “Türkiye laiktir laik kalacaktır”, “Mustafa Kemal’in askeriyiz”, “İlk turda bitirelim”, “Patates, soğan, güle güle Erdoğan” sloganları eşliğinde Tandoğan Meydanı’ndan yürüyenler. Öğleden sonra güneşi ile başlayan miting, hava kararmasıyla birlikte ortaya çıkan yağmurla tamamlanırken, binlerce kişi ara sokaklarda slogan atmaya devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu